Doprava na Z point do 18.12.2024 zdarma.

Novinky

Napsali o nás: Dělají tašky z airbagů, padáků a lan. „Nechce se nám plýtvat,“ říkají designérky Airbo Bags

Každý rok na skládce skončí 140 tisíc aut. V každém vraku jsou minimálně tři airbagy v případě nových modelů dokonce až dvacet pět. Markéta Šohajová a Pavla Podsedníková se rozhodly využít potenciál tohoto materiálu a nabídnout lidem řadu upcyklovaných tašek, které jen tak něco nezničí.

Dvě designérky daly projekt Airbo Bags do pohybu na mateřské dovolené. Jejich děti byly jedním z důvodů, proč se rozhodly vydat cestou udržitelnosti. Není jim totiž lhostejné, v jakém světě budou vyrůstat. Airbagy mění na tašky, které přizpůsobují svoji velikost tomu, co do nich zrovna potřebujete dát.

Co vás přivedlo k založení společné značky?

Pavla: S Markétou jsme se poznaly na večírku v Brně. Pak jsme spolu studovaly ve stejném ateliéru na UMPRUM. Už tam jsme založily studio, ke kterému jsme se později vrátily, když jsme byly na mateřské. Chtěly jsme se zabývat udržitelností a využít upcyklovaný materiál.

Jaké materiály jste zvažovaly?

Pavla: Měly jsme několik možností. Přemýšlely jsme třeba nad taškami ze starých kožených bund. Zároveň jsme chtěly něco, čeho je opravdu velké množství a co vypadá hezky.

Markéta: Nechtělo se nám plýtvat. Na světě je hodně batohů, tak proč vytvářet nové z nových materiálů.

Nakonec jste zvolily airbagy. Proč?

Markéta: Obě jsme sportovně zaměřené a líbilo se nám, že jde o technický materiál. Samozřejmě jsme také viděly, že má velké množství výhod.

O jaké výhody jde?

Pavla: Airbagy jsou vyrobeny z extrémně odolného nylonového vlákna. Musí vydržet vysoký žár, proříznutí a zároveň jsou charakteristické svojí lehkostí. Je to hodně kvalitní materiál. Z aut ho dostaneme třeba po deseti nebo dvaceti letech, ale po vytažení pořád vypadá jako nový. Naše tašky by tak měly být na celý život.

Jak velká část tašky je upcyklovaná?

Pavla: Devadesát procent. Snažíme se použít vše, co dává smysl. Kromě zipů a komponentů. Na začátku jsme měly poměrně složité tašky s mnoha komponenty a pak jsme se je snažily udělat tak, aby byly udržitelnější.

Markéta: Ale už se snažíme nahrazovat i komponenty. Třeba tím, že jako spojovací materiál používáme lana. Ta jsou zbytkovým materiálem od firmy, která vyrábí jachtařská a horolezecká lana. V podšívkovině pak máme padákovinu od výrobce balonů a využíváme také bezpečnostní pásy.

 

Máte nějaká kritéria, která zohledňujete při výběru?

Markéta: Dřív jsme si hodně vybíraly, ale teď se zaměřujeme hlavně na to, aby šlo o velké airbagy. A je nám vlastně jedno jaké. Následně všechno ladíme, aby to vizuálně fungovalo.

Jaké jsou náklady na výrobu?

Pavla: Ono se může zdát, že je levnější pracovat s upcyklovanými materiály, ale opak je pravdou. Kroků, které musíme udělat, než vytvoříme tašku je opravdu hodně. Už jenom získání látky je náročný proces. Airbagy se totiž musí vyřezávat z patron. Pak je potřeba všechno vyprat a nastříhat.

Vyřezáváte si je samy?

Pavla: Nejdřív jsme to dělaly my, ale teď už platíme, aby nám je rozmontovali přímo na vrakovišti.

Je výroba tašek časově náročná?

Markéta: Navrhování a vyvzorování v šicí dílně spolkne hodně času, ale malé věci na tašce pak zaberou řádově minuty až hodiny.

Co máte na celém procesu nejraději?

Pavla: Navrhování, i když to je úplně malinká část celé práce.

Markéta: Souhlasím. Kreativní část je moje nejoblíbenější.

Kolik lidí na výrobě pracuje?

Markéta: Máme externí dílnu, kde nám tašky šijí, ale všechno kolem si děláme samy.

Pavla: Rády bychom v budoucnu předaly některé věci někomu dalšímu, ale na to je ještě čas.

A jak mezi sebou máte rozdělené úkoly přímo vy dvě?

Markéta: Navrhujeme společně. Já věci dotahuju se šicí dílnou a sháním materiály na vrakovištích. Sociální sítě taky řešíme spolu. Pája má na starost spíš obchod a řeší partnery, granty, texty a grafiku. Základem je ale to, že o všem debatujeme a nasloucháme si.

Pavla: Já si myslím, že je důležité to mít rozdělené, protože když to tak nebylo, tak jsme se v tom hodně plácaly.

Pojďme se ještě na chvíli vrátit přímo k taškám. Jaká věková skupina u vás nakupuje nejčastěji?

Markéta: Spíše tam máme generaci Z.

Pavla: Oni jsou schopní našetřit si na jednu věc, kterou doopravdy chtějí.

Očekávaly jste starší generace?

Pavla: Čekaly jsme, že naše tašky budou spíš kupovat lidi, kteří už nestudují, mají full-time práci a nemají problém dát za batoh pět tisíc. To se ale nepotvrdilo.

Chystáte se rozšiřovat sortiment?

Pavla: Momentálně pracujeme na rozšíření o sportovnější věci.

Markéta: Rády bychom na Vánoce přidaly nějaké nové kousky.

Jaký je váš cíl pro tento rok?

Markéta: Udělat novou kolekci. Chceme materiál zkoumat z hlediska tisku a barvení, protože je i voděodolný, tak si s ním můžeme trochu vyhrát.

Pavla: Zároveň máme vizi, že bychom ho chtěly používat i v jiném oboru, kde bychom byly schopné zpracovat větší množství materiálu. A pak nás také čeká expanze do zahraničí.

Základem vaší značky je upcyklace, která jde ruku v ruce s udržitelností. Co pro vás toto slovo znamená?

Pavla: Být věrný nějakým hodnotám. Pro nás to bylo propojení materiálu s designem.

Vaše děti vás inspirovaly k vytvoření tašek. Plánujete je vést k udržitelnému stylu života?

Markéta: Myslím, že už to děláme. Je to takové přirozené. Děti chápou základní principy.

Pavla: Dle mého spousta matek začne smýšlet ekologičtěji v momentu, kdy se jim narodí děti. Začnete více přemýšlet o tom, v čem budou žít. Myslím, že přirozená cesta je mluvit o naší práci. Snažím se třeba synovi vysvětlovat, proč neodhazujeme odpadky a podobně.

Na co se zaměřit, když se chcete oblékat udržitelně?

Markéta: Já úplně nevím, co bych poradila. Mám dojem, že generace Z je nastavená tak, aby přemýšlela udržitelně.

Pavla: Každý má svoji cestu. Ve výsledku nemusí být špatně si koupit něco z řetězce – ve chvíli, kdy je to věc, kterou využijete a máte z ní radost. Je ale důležité přemýšlet nad tím, že každou tu věc musel někdo vyrobit a že to spotřebovalo zdroje. Nejhorší je hamižnost.

Zaznamenaly jste větší zájem o udržitelnost ze strany českých designérů?

Pavla: Já si myslím, že se začínají zajímat. Vznikají studia zaměřená vyloženě na ekologický design. Spousta firem tématu věnuje větší pozornost, protože je to věc, kterou budou muset v budoucnu brát v potaz.

Markéta: Česko je v tomto ještě trochu pomalejší.

Markéta Šohajová a Pavla Podsedníková

Duo se poznalo v Brně. Poté spolu designérky studovaly v ateliéru designu a obuvi na pražské UMPRUM, kde se věnovaly společnému projektu. Už během studia založily značku Naranu. Na mateřské dovolené se rozhodly vrátit ke společné práci a v roce 2011 se zrodilo Naranu Studio. Pojí je láska ke sportu, designu a společný pes.

 

Zdroj: Ekonews https://www.ekonews.cz/delaji-tasky-z-airbagu-padaku-a-lan-nechce-se-nam-plytvat-rikaji-designerky-airbo-bags/, zveřejněno 13. srpna 2024

Napsali o nás: Airbagy byly jasná volba, tvrdí zakladatelky značky upcyklovaných tašek. Srdeční projekt založily na mateřské.

Markéta Šohajová a Pavla Podsedníková vytvořily značku Airbo Bags dva roky zpátky, když byly obě dvě na mateřské. Chtěly, aby jejich produkty byly nejen šetrné k přírodě, ale i praktické a estetické. Když se jim poprvé do rukou dostaly airbagy, věděly, že to bude ten pravý materiál.  

Začalo to na večírcích… 

S autorkami projektu Airbo Bags se setkávám v kavárně. Nejprve tedy pouze s Pavlou, ta mi vysvětluje, že její kolegyně Markéta dorazí s malým zpožděním. Před tím, než se k nám tedy přidá, mi o projektu začíná vyprávět sama. Dozvídám se, že se obě zakladatelky znají již od svých studijních let. „S Markétou se známe už hodně dlouho. Ještě před vysokou školou jsme se potkávaly na různých brněnských večírcích, protože jsme tu obě studovaly. Dohromady jsme se daly ale až když jsme obě začaly navštěvovat stejný ateliér na UMPRUM. Už tam jsme založily společné studio, které jsme později obnovily,“ vypráví Pavla. 

Popisuje mi, že začátky značky jsou spojeny s jejich potřebou vytvářet produkty dle vlastních hodnot. „Obnovovat studio jsme začaly, když jsme byly obě na mateřské. Měly jsme za sebou velké množství projektů, velká část z nich byla i hodně komerční. To nám ale nevyhovovalo, chtěly jsme dělat něco, co bude souznít s našimi hodnotami. Zásadní je pro nás totiž to, aby naše tvorba co nejméně zatěžovala planetu,“ pokračuje Pavla. Jako první podmínku si autorky projektu nastavily to, aby materiál, ze kterého budou produkty vytvářet, již existoval, a tedy byl jimi upcyklovaný. 

drbna2

Markéta (vlevo) a Pavla (vpravo) jsou zakladatelkami značky Airbo Bags. FOTO: Markéta Katrin Špoková 

Láska na první dotek 

Jako výsledný materiál si nakonec zvolily airbagy. „Zkoušely jsme použít i spoustu jiných materiálů. Žádný z nich ale nesplňoval podmínku toho, aby byl jednoduše získatelný a bylo ho hodně,“ vysvětluje zakladatelka projektu.  

K airbagům se poprvé dostaly náhodou. Byla to láska na první dotek. „Myslím, že úplně první airbag nám přivezl Markétin přítel. Ten materiál je sám o sobě moc krásný, ale jakmile jsme ho vzaly do ruky, bylo rozhodnuto,“ vzpomíná Pavla s úsměvem. Svou roli sehrála ale i nafukovatelnost airbagů, pro obě zakladatelky bylo zásadní, aby se do tašek vlezlo vše, co jen může člověk potřebovat. 

Upcyklovaná a červánková 

Myšlenkou udržitelnosti se zakladatelky projektu řídily i u volby tvarů airbagů, které na výrobu produktů využívají. „V nových autech se většinou nachází okolo dvaceti pěti airbagů, tvarově se od sebe celkem zásadně odlišují. Právě i při výběru airbagů, které následně použijeme, myslíme na to, že chceme využít co nejvíce z jejich kapacit, aby konečného odpadního materiálu zbylo co nejméně,“ popisuje Pavla. Devadesát procent vyrobené tašky je upcyklováno, a to včetně lan i podšívek, výjimkou jsou pouze zipy a karabiny. 

Pavla mi vysvětluje, že airbagy jsou vděčným materiálem i z toho důvodu, že jsou nejrůzněji barevné. „Airbagy mívají moc hezké pastelové barvy. Ta škála barev je od růžové, až třeba po stříbrnou. Nejdřív jsem čekala, že všechny budou bíle, pak nám ale začaly chodit tihle krásní motýlci,“ směje se Pavla. Dodává, že dalším originálním estetickým prvkem airbagů jsou i nejrůznější prošití.  

drbna3

 Pavla (vlevo) a Markéta (vpravo) jsou zakladatelkami značky Airbo Bags. FOTO: Markéta Katrin Špoková

U vínečka na chatě 

Návrhy si Markéta s Pavlou vytváří samy, výsledné produkty však nechávají šít v dílně. „Navrhování a vzorování nám zabírá rozhodně nejvíce času. Znovu pak ale tašky stejně ještě jednou vzoruji s dílnou, aby se vychytaly i technické detaily, a produkty tak byly pro dílnu dobře šitelné,“ vysvětluje postup výroby Markéta, která se k nám již také připojila. „K navrhování se vždy potkáme na chatě, je to takový večer u vínečka,“ doplňuje Pavla se smíchem. Hotové produkty prodávají především na svém webu. Najít je však lze i v několika kamenných obchodech. 

Matky v akci 

Tvůrkyně tvrdí, že značku založily, protože chtěly dělat něco od srdce, měly už dost komerčních projektů. „Chtěly jsme dělat něco, co nás bude bavit, něco vlastního. A díky mateřské v tom nebyl ten tlak, že bychom nutně musely vydělávat. Nevýhodou bylo to, že jsme neměly moc volného času, i teď se musíme dost přizpůsobovat dětem. Jednoduché to není, ani nebylo, všechno to ale vždycky nakonec nějak vyšlo,“ dodává Pavla s úsměvem. 

Dohromady vysvětlují, že ačkoli projekt původně nebudovaly jako byznys, ale spíše jako srdeční projekt, značku postupem času vybudovaly natolik, že by se díky ní do budoucna rády živily. 

Vyhoření se navíc oběma vyhýbá obloukem. „Práci na značce si dost rozdělujeme, plus ji hodně kombinujeme se starostí o děti. Nehroutíme se, když něco nedopadne, nebo když něco nestihneme. Jsme na sebe prostě hodné,“ shodují se na závěr Markéta s Pavlou. 

drbna4

Tašky z airbagů Airbo Bags. FOTO: Markéta Katrin Špoková

Zdroj: https://brnenska.drbna.cz/zpravy/spolecnost/31514-airbagy-byly-jasna-volba-tvrdi-zakladatelky-znacky-upcyklovanych-tasek-srdecni-projekt-zalozily-na-materske.html?utm_source=copy (publikováno: Pátek, 11. října 2024, 07:00)

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz